Recenzia - Lento Ad Astra si zahrali hudobný šach s J.S. Bachom

Zdroj:Nový Populár 8.novembra 2013

Základom originálneho projektu je saxofonista Erik Rothenstein a klaviristka Zita Slavíčková. Výsledkom ich odvážneho stretnutia s jedným z najväčších hudobných majstrov všetkých čias je unikátna nahrávka Lento Ad Astra - Playing "Šach" with Mr.Bach. Tú Erik Rothenstein predstaví už 13. novembra o 18 hodine v Pálffyho paláci na Zámockej ulici. Podujatie je súčasťou 12. ročníka prestížneho festivalu súčasnej hudby Melos-Étos.

Klasická hudba nepatrí do minulosti. Hlboké umenie je totiž aktuálne v akejkoľvek dobe. Tvorba hudobného skladateľa J.S. Bacha stále strháva poslucháčov aj interpretov. Bachova hudba neobišla ani Erika Rothensteina. Svoje rozhodnutie nahrať Bachove skladby v netradičných aranžmánoch, komentuje slovami: „vieme, že túto partiu šachu sme sa rozhodli zahrať s jedným z najväčších majstrov svojho remesla. Na pomoc sme si milý pán Bach pozvali našich troch kamarátov, skladateľov (Viliam Gräffinger, Luboš Bernáth, Pavol Šuška), dvoch interpretov a samozrejme aj veľký rešpekt k Vášmu dielu, ale i veľa lásky a pokory k hudbe vôbec." Originálny prístup k hudbe J.S. Bacha si zaslúži pozornosť každého vnímavého poslucháča. Erik Rothenstein a klaviristka Zita Slavíčková totiž nahrali album, akých sa v našej krajine veľa nevydáva. Spolu s nimi sa do náročnej úlohy, vzdať hold jednému z najväčších hudobných géniov, pustili aj mimoriadne nadaní hostia. Speváčka Eva Šušková a violončelista Boris Bohó patria bez akýchkoľvek pochýb k absolútnej špičke slovenskej klasiky. Nahrávka Playing "Šach" with Mr.Bach nie je originálna len svojou ideou. Výnimočné boli aj miesta, na ktorých vznikala. Okrem klasického nahrávacieho štúdia sa totiž nahrávalo aj v bratislavskom Františkánskom kostole. Zaujímavý je aj fakt, že Erik Rothenstein dokázal použiť saxofón ako plnohodnotný nástroj klasickej hudby. Tento nástroj totiž nepatrí medzi často využívané nástroje tohto žánru. Svojou zvukovosťou je však veľmi zaujímavým partnerom pre svojich starších „kolegov".

Erik Rothenstein a Zita Slavíčková sa rozhodli v Bachovej hudbe "znovuobjavovať" už preskúmané a skúmať ešte neobjavené. Či už ide o transkripcie violončelových prelúdií, alebo originálne kompozície napísané pre barytónový a altový saxofón. Svoj priestor však dostáva aj improvizácia. Aj preto je čerstvý album zoskupenia Lento Ad Astra hudobnou udalosťou na slovenskej klasickej scéne. Snaha o pripomenutie geniálneho Bacha si rozhodne nezaslúži poslucháčsku nevšímavosť. „Pokúsili sme sa na Vaše motívy realizovať niečo, čo by bolo hodné Vášho odkazu a reflektovalo súčasnú dobu v konfrontácii s našimi postojmi a názormi," tak znie Rothensteinov odkaz pre veľkého hudobného majstra. 13. novembra ho počas 12. ročníka medzinárodného festivalu súčasnej hudby Melos-Étos budete môcť zažiť na vlastné uši. Album Lento Ad Astra - Playing "Šach" with Mr.Bach vychádza vo vydavateľstve Real Music House.